Создание веб-сайтов

Про систему Прозорро


Цю реформу називають найуспішнішою за останні три роки. Її оцінили навіть за кордоном, творці пишаються мільярдної економією, а в основу її назви лягла та мета, про яку щодня говорять в уряді — прозорість. Йдеться про електронну систему закупівель ProZorro. Тендерні держзакупівлі в Україні були однією з найбільш корумпованих сфер. Договори укладалися з «потрібними» компаніями на суми, які значно перевищували ринкову ціну за аналогічний товар. Схеми відкату були прості, відомі, але вкрай рідко карані.

Справа пішла, коли в 2014 році група волонтерів подумала, що в країні пора кардинально міняти принцип державних закупівель. Вони вирішили: паперові тендери повинні канути в небуття, держзамовлення потрібно проводити відкрито в електронній системі, де кожен громадянин зможе контролювати угоду. У 2015 році система електронних закупівель працювала в тестовому режимі. З 1 квітня 2016 року Закон зобов’язав центральні органи влади і монополістів проводити тендери тільки в ProZorro, а з 1 серпня вона стала обов’язковою для всіх інших закупівельників.

Результативність

На головній сторінці сайту ProZorro відображається інтерактивна статистика: за час роботи системи проведені 625 тисяч тендерів, а економія склала більше 17 мільярдів гривень. Принцип відкритості істотно обмежив можливості для корупції та різних махінацій. Ті ж, хто намагається обійти систему і проводить тендер з порушеннями, потрапляють під увагу ЗМІ і громадських активістів.

Система роботи проста: держзакупівлі відбуваються за принципом відкритих торгів. Замовник лише публікує вимоги до предмету закупівлі, назви фірм-учасниць йому невідомі. З параметрами товару може допомогти бібліотека специфікацій. Після чого закупник оголошує очікувану вартість, а постачальники пропонують ставки за принципом зворотного аукціону. Вибирається краща пропозиція за ціною і якістю, пропонованими зашифрованими компаніями. Якщо хтось із учасників не задоволений результатами торгів, він має право на оскарження. Відповідаючи головному принципу реформи, «Всі бачать все», коли тендер закінчився, в електронній системі хто завгодно може побачити інформацію про пропозиції кожного учасника, рішеннях тендерної комісії, кваліфікаційні документи тощо. Додаткову інформацію про роботу порталу можна знайти за посиланням https://tender.uub.com.ua/pro-prozorro/sajt-derzhzakupivel-plutanyna-mizh-elektronnym-majdanchikom-ta-sajtom-prozoro.

Спроби обійти систему

Приклади підозрілих тендерів є і на рахунку міської влади і великих комунальних підприємств Харкова. Наприклад, в листопаді метрополітен оголосив тендер в системі ProZorro на закупівлю 276 залізничних рейок Р-50 на суму 15 мільйонів 11 тисяч гривень. Переможець аукціону ТОВ «Партнер-Трейдинг» запропонував ціну лише на 3861 гривню менше заявленої. Таким чином, одна тонна рейок обійшлася харків’янам майже в 42 тисяч гривень, що майже в два рази дорожче ринкової вартості.

У ProZorro кажуть, що про такі випадки знають і підкреслюють — система вивела назовні можливі корупційні схеми, тепер всі можуть аналізувати угоди, а решта — справа правоохоронних органів.

Система ProZorro, як і будь-який інший софт, постійно доопрацьовується. У найближчому майбутньому в міністерстві планують організувати рамкові закупівлі, які дозволять проводити торги за спрощеною схемою. У нововведенні є як переваги, так і недоліки, але для деяких великих замовників це вирішить багато проблем. Якщо замовник протягом довгого часу буде купувати товар з одними і тими ж характеристиками, щоб торги проводилися швидше, він може відібрати якусь кількість постачальників в так звану рамку. З одного боку, це спрощує процедуру, а з іншого — це обмеження конкурентності.

Контакты

E-mail: info@perepelitsa.com.ua

Адрес: Киев, улица Болсуновская, 9

Телефон: 38 099 335 7173

Создание интернет магазинов

Поддержка, поисковая оптимизация